Tuesday 7 June 2011

Set induksi

Guru memperdengarkan bunyi-bunyi kenderaan darat seperti motosikal, kereta,lori, bas,dan  beca.

-Bersoaljawab dengan murid
 mengenai bunyi-bunyi kenderaan tersebut.

Monday 6 June 2011

Penutup

-Murid menyanyikan lagu “Bapaku Pulang Dari Kota “
  dengan bimbingan guru.


Lagu “BAPAKU PULANG DARI KOTA”

Bapaku pulang dari kota
Bapaku belikan kereta
Kereta kecil warna merah
Boleh ku bawa ke sekolah

Pon pon pon pon pon pon pon
Kereta kecil ku berbunyi
Marilah adik mari naik
Boleh ku bawa jumpa nenek















Langkah 3

Langkah 2

Langkah 1

RPH Prasekolah


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(SLOT PENGAJARAN  KELAS)
Kelas                                      :  Pra Pintar
Tarikh                                     :  21 Mei 2011
Masa                                      :  9.00pagi – 9.40 pagi
Bilangan Murid                      :  25 orang
Modul                                     :  Asas
Tunjang Utama                      :  Bahasa Malaysia
Tajuk/Tema                            :  Kenderaan Darat
Standard  Kandungan          :  (2.1.Berinteraksi dengan mesra.)

Standard Pembelajaran       :  (2.1.4.Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila).

Kesepaduan  Tunjang           :  (BM3.5.1) Membatangkan (mengeja sambil membaca)
                                                                  dua suku kata untuk menjadi perkataan.
 (BM3.5.4) Membatangkan tiga suku kata terbuka untuk                                          menjadi perkataan (contoh: kereta)

                                               (BM3.5.5) Membatangkan suku kata tertutup untuk                                                                            menjadi perkataan (contoh: dan)
(BM 4.2.6)  Menyalin perkataan dengan  cara yang  betul.

                                                        (ST4.2.1)  Membilang objek 1-10
                                            (ST4.2.3) Memadan bilangan objek dengan simbol                                                                                 nombor 1-10
   
Objektif   Pembelajaran       : Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid
dapat :
1)    Menyatakan dan mengeja kenderaan darat dengan betul.
2)    Membilang dan mengetahui bilangan kenderaan darat yang dipelajari.
 3)    Mengetahui tayar sesuatu kenderaan darat dengan betul.

4)    Mennyanyikan lagu ‘Bapaku Pulang dari Kota’ mengikut irama yang betul.
Pengertahuan sedia ada  :  Murid biasa melihat kenderaan- kenderaan darat di                                                                 persekitaran mereka.
Kemahiran Berfikir (KBKK)   :  Membuat ramalan , menyenaraikan
Penerapan Nilai                      :  Yakin , bersyukur, bekerjasama.
Bahan Bantu Mengajar           : Perisian komputer-tema kenderaan darat, carta lagu,
   Lembaran kerja, Kad perkataan bahan rekaan dan
   bahan maujud.






Langkah/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran

Sumber/ Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Aktiviti kelas

Bunyi Kenderaan

-Guru memperdengarkan bunyi-bunyi kenderaan darat seperti motosikal, kereta, lori, bas dan beca.

-Murid meneka bunyi kenderaan tersebut.

Radio
Rakaman bunyi
     
     Langkah 1

(10 Minit)

Aktiviti Kelas


Ejaan

-Guru menunjukkan gambar
 kenderaan darat  sambil      
 murid menamakannya.

-Murid menyebut dan mengeja nama kenderaan darat tersebut.

-Bersoaljawab dengan murid
  tentang kepentingan
  kenderaan darat.


Kesepaduan:,
PFK

BBM:
Gambar,kad perkataan, replika kenderaan darat.

Langkah 2

(15 Minit)

Aktiviti Kelas

Pengiraan
(soalan pada slaid komputer)

-Murid menyatakan
 bilangan kenderaan yang 
 dipelajari hari ini.

-Murid menyatakan bilangan
 tayar pada kenderaan darat
 yang telah dipelajari.


Kesepaduan:
Awal Matematik

KBKK:
Menyenaraikan

Langkah 3

( 10 Minit)

Aktiviti
Individu


Penilaian

-Guru mengedarkan
  lembaran kerja kepada
  murid.

  -Mengisi tempat kosong
   perkataan kenderaan darat
   yang betul dan 
   mewarnakannya.
   

KBKK:
Banding-beza

BBM:
Lembaran kerja

Penutup

(5 Minit)

Nyanyian

“Bapaku Pulang Dari Kota”

-Murid menyanyikan lagu
 “Bapaku Pulang Dari Kota “
  dengan bimbingan guru.

-Murid menyanyikan lagu
 sambil membuat
 pergerakan.


MI: Kecerdasan Pertuturan, Kecerdasan Interpersonal

Kesepaduan: Kreativiti dan Estetika


 REFLEKSI :